Jak vybrat lyže

Lyže - Podle čeho vybírat

 

Nabídka carvingových lyží je v současné době tak široká, že se v ní běžný spotřebitel poměrně těžko orientuje. Na druhou stranu si každý může vybrat lyže šité takřka  na míru. Existuje několik základních pravidel a zákonitostí podle kterých se můžete při výběru vašich vytoužených “carvingů“ řídit i když zrovna nejste lyžařský fanatik nebo nadšený student katalogů a příruček.

Nejdříve si položte otázku. Jak zdatný jsem lyžař, kde a jak často lyžuji a co u svých lyží preferuji. Značka a design by měly být v pořadí požadavků až na posledním místě.

Zlaté pravidlo zní: Typ, jízdní vlastnosti, třída a velikost lyže musí odpovídat mé zdatnosti a fyzickým parametrům, převažujícímu stylu a rychlosti jízdy a terénu ve kterém se na lyžích nejčastěji pohybuji ! Na trhu dnes od renomovaných výrobců nenajdete špatné lyže ale můžete koupit lyže “špatné pro Vás“

  1. Nejdříve si zvolte 1 až 2 kategorie lyží ze kterých budete vybírat.podle Vámi preferované délky oblouků a typu terénu ve kterém nejvíce lyžujete. Stručně shrnuto existují dnes Slalomky – převážně pro krátké a střední oblouky a upravené tratě, Obřačky a Racecarvery - převážně pro  střední a dlouhé oblouky ve vysoké rychlosti a upravené tratě , univerzálky na upravené tratě ( tzv. Allround), univerzálky pro různé terény (tzv. Allmountain), Freeride lyže do volného terénu a Freestyle pro triky a jízdu ve snowparcích.

Pomůcka pro úplné laiky, začátečníky nebo nerozhodné – vyberte Allround

   2. V rámci zvolené kategorie vyberte konkrétní typ (třídu) lyže odpovídající vaší lyžařské zdatnosti, zkušenosti, razanci a rychlosti jízdy. Orientovat se můžete i podle doporučených cen jednotlivých modelů. Rekreační třída lyží s vázáním se pohybuje v cenové relaci zhruba 4 – 10 tisíc korun, sportovní třída  asi 7 – 13 tisíc a lyže pro velmi dobré a experty mezi 10 až 30 tisíci korunami. Skutečná prodejní cena se od doporučené může u jednotlivých prodejců výrazně lišit ( k potěše zákazníka je zpravidla nižší )a to z různých důvodů – různé slevové, letákové a sezonní akce, doprodej modelů z předcházejících sezon nebo prostě díky konkurenčnímu boji.

   3. Vyberte velikost (výšku) odpovídající zvolenému typu lyže, vaší hmotnosti a výšce.

Pro volbu vhodné výšky lyží se doporučuje pro jednotlivé kategorie určité rozpětí (např -5 až -15 cm k výšce postavy). Převážná většina carvingových lyží se prodává mezi -20 až 0 cm k výšce postavy.

Rada  zdatnější, těžší, rychlejší a delší oblouky preferující lyžař vybírá výšku v horní hranici doporučeného rozpětí a naopak.

     Při výběru se také zaměřte na další kriteria, která mají vliv na vlastnosti a životnost lyží jako jsou rádius ( poloměr zatáčení ), šířka špičky, středu a patky lyže, technologie výroby, konstrukce a materiálové složení, systém uchycení vázání aj.

    Lyže lze dnes také rozdělit na juniorské, dámské a unisex. Speciálně pro ženy dnes najdete v obchodech širokou nabídku designově často velmi zajímavých kousků. Dámské lyže mají ale vedle odlišného designu i další odlišné detaily v konstrukci přizpůsobené ženské anatomii a lze je určitě doporučit. Při jejich výběru se řiďte výše uvedenými pravidly. Konstrukce dětských a juniorských lyží zohledňuje především menší hmotnost a sílu dítěte. Dělí se na rekreační, sportovní a závodní.

 

Pokud se rozhodnete pro nákup nových lyží určitě se obraťte na zavedenou specializovanou prodejnu s tradicí, dobrou pověstí a hlavně zasvěceným a vyškoleným personálem. Pokud se vás prodavač bude nejdříve ptát jakou barvu lyží chcete, jděte raději jinam.Samozřejmostí by dnes například měla být bezplatná montáž a seřízení vázání při nákupu lyží, záruční a pozáruční servis, možnost testování.